АНТИСИФОН - балон для вуглекислоти, з якого вона надходить тільки у вигляді газу.

АВТОЗАГЛУШКА - у системах зі швидким роз'єднанням повітряних шлангів автоматично перекриває подачу газу після роз'єднання.

АЗОТ - один із газів, що вживаються як робоче тіло під тиском до 3000 псі. Основна відмінність при заправці від С02 у тому, що кількість азоту вимірюється за тиском, а рідка вуглекислота вимірюється на вагу.

БАТТПЛЕЙТ (BUTT PLATE) - пластикова насадка на балон, що дозволяє використовувати балон як приклад.

БЕЗКІНЕЧНА ГРА - один із сценаріїв ігор без обмеження за часом, при якому уражені гравці знову вступають у гру після відбуття поза полем заздалегідь обумовленого терміну.

БОБРОВИЙ ХВІСТ (BEAVER TAIL) - скоба на казенній частині Автококера, істотно ускладнює регулювання швидкості, використовується в турнірних іграх.

БОЛТ (BOLT) - поршень, який штовхає кулю в зарядну камеру або в ствол.

БОЛТ ВЕНТУРІ (VENTURI BOLT) - болт із частою свердловкою, що подає газ рівномірно на всю поверхню кулі.

ВЕЛИКА СЦЕНАРНА ГРА - найвеселіший захід у пейнтболі, коли воюють одночасно кілька сотень гравців на великому просторі протягом кількох годин, іноді до двох днів. На відміну від звичайних ігор, метою учасників БСМ є не поразка всіх противників, а виконання заздалегідь обумовлених завдань, "місій" - наприклад, "звільнення заручників", "захоплення нафтосховища" тощо. Уражені гравці - учасники БСІ - повертаються в гру після від'їзду 10-20 хвилин у спеціальних зонах.

БОЧКА - тип надувного укриття (див. НАДУВНЯК) діаметром близько 1.5 метра і довжиною близько 2 метрів. Можуть встановлюватись горизонтально або вертикально.

ВД - внутрішній діаметр дула.

ВЕРХНІЙ ВИКИД - викид газу при пострілі не в дуло, а в трубку подачі, часто перешкоджає рівномірній подачі або веде до розколів у лоадері. Усувається свердлінням у трубці подачі отвору для скидання газу.

ВЕНТИЛЯТОР - електричний, з мікромотором, встановлюється на маску для покращення циркуляції повітря та боротьби із запотіванням.

ВЗЯТИ У КУТ - спосіб дій двох гравців проти одного, при якому вони переміщуються так, щоб утворений ними кут з вершиною на гравці, що атакується, був якнайбільше (бажано від 49,86 до 119,27) градусів). При цьому гравець змушений захищати себе з двох сторін.

ВСТАВКА - плівка для запобігання запотіванню або тонуванню масок.

ГА - абревіатура "газовий адаптер" - компонент маркера, до якого приєднується балон із газом або газовий шланг. Нижній або задній адаптери – типи ГА

ГАЗОВИЙ ШЛАНГ - шланг для подачі стисненого газу між компонентами системи.

ГАЗОПРОВІДНИЙ ПРИКЛАД - повертається в нижній або задній адаптер і під'єднується до балона. Газ потрапляє до ГА через внутрішню порожнину прикладу.

ГАЗОПРОВІДНА ТРУБКА - трубка, що підводить газ від клапанного механізму до кулі. Зазвичай, є частиною конструкції нельсонів.

ГІДРОТЕСТ - випробування балона на розрахунковий тиск.

ГОЛОВНИЙ РЕГУЛЯТОР - знаходиться між балоном та маркером, регулює тиск газу на вході в маркер.

ГОЛОВНА ПРУЖИНА - пружина штовхача.

ГІПЕРБОЛ (HYPERBALL) - тип сучасного симетричного спортивного поля, укриття в ньому зроблено із пластикових рифлених труб різного діаметру.

ПОДВІЙНА ДІЯ - тип спускового механізму, в якому натискання на скобу призводить до зведення та пострілу.

ЗАДНИЙ АДАПТЕР - пристрій для приєднання балона або шланга, зазвичай є частиною корпусу і знаходиться в задній частині маркера

ЗАЛИВАЛОВО - часта і концентрована стрілянина з високою витратою куль, найчастіше застосовується для прикриття своїх та придушення чужих гравців.

ЗАЛИВАННЯ - потрапляння рідкої вуглекислоти в маркер ДО її перетворення на газ.

ЗАПИРАННЯ СИСТЕМА - запобігає "подвійному взводу" на помпових маркерах. Зі зброї із системою замикання спочатку необхідно вистрілити і тільки потім можна пересмикнути помпу.

ЗАПОТІВАННЯ - поява "туману" внаслідок неправильного дихання, високої вологості або недостатньої вентиляції на внутрішній стороні скла маски, що різко знижує видимість. Дуже часто відбувається у осіб, які випили пива перед грою.

ЗАПРАВОЧНА СТАНЦІЯ - система шлангів та клапанів, призначена для заправки газових балонів для маркерів від великих балонів.

ЗАСПІННИК - газовий балон, який не кріпиться на маркер, а переноситься зазвичай за довжиною гравця та з'єднаний зі зброєю шлангом.

ЗАЩІЛКА - у більшості напівавтоматів це хріновина, що захоплює штовхач і утримує його до наступного натискання на спусковий гачок.

ЗІНКУВАННЯ - конічне розширення на виході отвору, що дозволяє легше встановлювати вставки або кріплення. - тип надувного укриття (див. Надувняк) у вигляді довгої зигзагоподібної труби діаметром близько 1 метра. Зазвичай встановлюють поблизу краю у середині поля.

ГОЛКА - у маркерах, що працюють на 12-ти грамових балончиках С02, призначена для проколювання мембрани балончика та впуску газу в зброю.

КЛАПАН-ПЕРЕМИКАЧ - клапан, що перекриває подачу газу з балона.

КОЛІНО - перехідник між лоадером та приймальним патрубком маркера.

КОЛІНО ПРОЗОРЕ - перехідник між лоадером і приймальним патрубком маркера, виконаний з прозорої пластмаси, що дозволяє гравцеві бачити і контролювати процес подачі куль.

Ковпачок - пластикова кришка, що закриває клапан балона і оберігає його від пошкоджень при зберіганні/транспортуванні.

КЛАПАН ОДНОСТОРІНЬ - пропускає газ тільки в одному напрямку.

КИСЛОТА - жаргонне найменування вуглекислого газу.

КИСЛОТНИК - гравець, озброєний маркером на вуглекислому газі.

КИШКИ - начинка маркера, найчастіше - клапана, газопровідні трубки та інша трібуха, пов'язана з пропуском та розподілом газу.

КОМПРЕСОР - пристрій, що працює на бензині або електриці, для виробництва стисненого повітря.

ЧЕРВНА ТОЧКА - електронний або коліматорний приціл, в якому місце попадання кулі позначено на мікроекрані червоною точкою, при цьому, на відміну від лазерних прицілів, жодного променя на ціль не проектується.

ЛОАДЕР (LOADER) - те саме, що і Хоппер.

МАГАЗИН - у пейнтболі немає магазинів, зате є ФІДЕРИ, ЛОАДЕРИ І ХОПЕРИ, тобто. ємності для куль, що знаходиться над стволом маркера.

МАРКЕР - пейнтбольна зброя, що працює на стиснутому газі та вистрілює желатинові кулі з фарбою. Бувають помпові, напівавтоматичні та автоматичні.

МАНОМЕТР - вимірювач тиску газу, що встановлюється на балони повітряних систем або на спортивні маркери.

МАСКА - захист для очей, обличчя та голови, лінзи в окулярах маски спеціально розроблені для пейнтболу. У жодному разі не можна застосовувати окуляри та маски іншого призначення - це може призвести до серйозних травм.

МОРКІВКА - тип надувного конічного укриття (див. НАДУВНЯК) діаметром 1-1.5 метра і довжиною від 2 до 4 метрів. Можуть встановлюватись горизонтально або вертикально.

НАДУВНЯК (ВІН Ж СУПЕЙРБОЛ) - тип сучасного спортивного поля, складений з симетрично розташованих надувних укриттів.

НАКЛАДКА - не те, що ви подумали, а деталь маркера, декоративна або закриває робочі елементи маркера.

НАРІЗКА - обробка нутрощів дула прямими або спіральними канавками.

НЕЛЬСОН (NELSON) – основний тип помпових маркерів, названий на честь одного з перших таких маркерів "Нельспорт-007". У нельсонах застосовано лінійну конфігурацію зчеплених болтів і поршня.

НЕРЖАВАЙКА - сталь з низьким коефіцієнтом поверхневого тертя для виготовлення якісних деталей маркерів.

НИЖНИЙ ВИДВИНЕНИЙ АДАПТОР - балон кріпиться під рукоятку з невеликим зрушенням вперед.

НЕПРЯМЕ ЗАРЯДЖЕННЯ - подача кулі в зарядну камеру діаметром більше, ніж канал ствола, звідки куля повинна бути надіслана в ствол.

ОБСЯГ ПЕРЕЗАРЯДКИ - обсяг газу, що витрачається в напівавтоматичних маркерах на перезарядження. Якщо зброя функціонує при ОП менше необхідного, то маркер не зводиться, пострілу не відбувається, а в ствол продовжують надходити кулі, заповнюючи його до кінця. Якщо ВП більше, ніж потрібно, то відбувається перевитрата газу.

О-РІНГ (O-RING) - кільцева прокладка (у формі літери O) з поліуретану, тефлону тощо. матеріалів, використовується для герметизації різних частин маркера.

ОХОЛОДЖЕННЯ БАЛОНУ - навмисно швидке стравлювання вуглекислоти з балона для зниження його температури перед зарядкою.

ОБМЕРЗАННЯ БАЛОНУ - при швидкому падінні тиску внаслідок частої стрілянини, витоку або стравлювання, балон переохолоджується і покривається інеєм.

ОПРАВКА ШВИДКОГО ЗАРЯДЖЕННЯ - у маркерах, що працюють на 12-ти грамових балончиках, дозволяє виймати та заряджати балончики двома-трьома поворотами гайки.

ПАРАЛЬНА КОМПОНІВКА - розташування болта та штовхателя, при якому болт знаходиться на одній осі зі стволом над штовхачем та клапанною системою.

ПАУЕРФІД(POWER FEED) - пристрій бічної подачі куль з перекривачем. Запобігає верхньому викиду кулі.

ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ - при частій стрільбі з маркерів на вуглекислому газі відбувається обмерзання, при якому різко падає швидкість вильоту кулі або маркер неправильно функціонує.

ПОВОРОТНИЙ ТРИМАЧ дає можливість повороту балона на 90 градусів (під ліву або праву руку).

ПОВОРОТНИЙ СТЕРЖЕНЬ - використовується для регулювання швидкості в деяких моделях маркерів.

ПОВЗУН - гравець, який потай переміщується по майданчику в партері, особливо небезпечний у низьких чагарниках. Він же - "злісний карлик" або "гоблін".

ПОЛІРУВАННЯ СТВОЛУ - згладжування внутрішньої поверхні ствола, зменшує тертя при вильоті кулі.

ПРИЦІЛЬНА ПЛАНКА - місце для кріплення прицілу.

ЗАПЕРЕДЖУВАЛЬНИЙ ДИСК - на балонах, що вибивається у випадку, якщо тиск у балоні під час заряджання або нагрівання став вище допустимого.

ПОДОВЖНЯ КОМПОНІВКА - розташування болта і штовхача, при якому вони знаходяться на одній осі з дулом, один позаду іншого.

ПРУЖИНА КЛАПАНА - замикає та утримує клапан після випуску порції газу.

ПРЯМЕ ЗАРЯДЖЕННЯ - подача кулі безпосередньо в дуло або в однакову за діаметром зарядну камеру. При цьому в процесі заряджання з кулі усуваються всі кутові переходи і перепади діаметрів.

ПРЯМА ПОДАЧА - вертикальна установка трубки, що подає, при цьому кулі потрапляють в маркер безперервно під дією сили тяжіння.

ПСІ - абревіатура для одиниці тиску "фунт на квадратний дюйм", стандартна одиниця для вимірювання тиску в пейнтболі, дорівнює 0,071 кг/см2.

ПУШПІН(PUSH-PIN) - збірний кріпильний швидкознімний елемент, що зазвичай фіксує болт.

КУЛЕМЕТНА ЧЕРГА - відбувається при недостатньому тиску в системі, в результаті поршень не відходить назад повністю і не зводиться. Оскільки поршень не доходить до задньої точки, то не фіксується і відразу починає новий рух вперед і так до повної розрядки газової системи.

РАКЕТА (БОЧКА З ВУХАМИ) - тип надувного укриття (див. НА-ДУВНЯК) діаметром близько 1.5 метра і висотою близько 1 метра. Збоку ракета має трикутні виступи, схожі на вигляд зі стабілізаторами.

РОСКІЛ - небажане руйнування кулі до вильоту з дула. Найнеприємніший розкол - у фідері, коли одна куля, що розкололася, в змозі зіпсувати весь заряд.

РОЗШИРЮВАЛЬНА КАМЕРА - призначена для розширення С02 перед впуском в клапанну систему, оберігає від зайвого охолодження та попадання в маркер зрідженого С02.

РЕГУЛЮЮЧИЙ ІНСТРУМЕНТ - виріб для регулювання швидкості.

РЕГУЛЯТОР - елемент газової системи, який слугує для зміни тиску. Використовуються регулювання швидкості, зведення чи загального тиску у системі. Одним із типів регулятора є палмер.

РЕДУКТОР - перехідний елемент для газопровідних систем різного діаметра.

РЕСИВЕР - а) корпус маркера, його основа, всередині якого зазвичай розміщуються болт і штовхач. Патрубок подачі також є частиною ресивера; б) жаргонне найменування аквалангічного балона, що вживається для приймання стисненого повітря від компресора та подальшого заправлення повітряних балонів маркерів.

РУКОЙКА - встановлюється на спускову раму для більшого комфорту. Бувають гумові, дерев'яні, ортопедичні тощо.

РУКОННЯ У ЗБОРІ - зазвичай складається з власне рукоятки, спускового гачка та засувки. С02 - хімічне позначення двоокису вуглецю, більш відомого як вуглекислий газ. вуглекислота або просто "кислота". Ми використовуємо рідкий вуглекислий газ і скорочення С02 тому, що нам ліньки щоразу говорити "двоокис вуглецю".

СВЕРЛІВКА СТВОЛА - розташування отворів вздовж каналу ствола по прямих або гвинтових лініях.

СТИСНЕ ПОВІТРЯ - виробляється компресором, зберігається в повітряних балонах під тиском до 3000 псі.

СИФОН - балон, що спеціально подає в маркер скраплений С02.

СКЛАДНИЙ ПРИКЛАД - може складатися для зберігання та транспортування.

СКУБА - вид заправної станції для заправки повітряних балонів від ресивера.

СЛАЙД ЧЕК (SLIDE CHEK) - найкорисніша штуковина, що дозволяє одночасно перекривати подачу газу в маркер і стравлювати залишковий тиск з нього.

СОСИСКА - тип надувного укриття (див. НАДУВНЯК) діаметром до 1 метра довжиною біля 2 метрів. Можуть встановлюватись поодинці або групами.

СПУСКОВИЙ ГАЧОК - ну це ви самі знаєте :)

СТАЛЬНИЙ ШЛАНГ - зазвичай це тефлоновий газовий шланг з обплетенням з нержавіючої сталі.

СТРАВЛЮВАННЯ - скидання газу з балона або маркера без пострілу.

СТОПОР ПОДАЧІ - деталь пауерфіду, у закритому положенні перешкоджає попаданню куль у приймальний отвір маркера, у відкритому - служить відбивачем, що направляє кулі у приймальний отвір.

СЦЕНАРІЙ - стрижень БСІ, для якого часто використовують реальні події або відомі фільми. Чим цікавіший і закрученіший сценарій - тим цікавіший і БСМ.

СУП'ЗЙР'БОЛ (SUP'AIR'BALL) - те саме, що й НАДУВНЯК.

ТЕЛЕСКОПІЧНИЙ ПРИКЛАД - приклад, що має регулювання по довжині для припасування до ігор з різною довжиною рук.

ТЕМП СТРІЛЬБИ - кількість пострілів, яку маркер технічно може зробити за одну секунду. Виробники сучасних електропневматичних маркерів домовилися про граничний темп стрілянини - 13,8 пострілів за секунду.

ТЕРМОСТЕКЛО - подвійне скло для масок, що знижує запотівання.

ТЕФЛОНОВА СТРІЧКА - біла стрічка, яка використовується для ущільнення з'єднань.

ТОЛКАТЕЛЬ СНАМІВ - деталь механізму маркера, що при русі відкриває клапан, часто називається нижнім болтом.

ТРУБЧАТИЙ ФІДЕР - вид магазину для кульок, в якому вони розташовуються один за одним і потрапляють у маркер під дією власної ваги.

ТУБА - пластикова ємність із кришкою для кульок. Зазвичай переноситься у харнесі.

ТУНЕЛЬНИЙ ЗІР - фіксація погляду гравцем у вузькій смузі перед собою, без бачення того, що відбувається по сторонах і за спиною.

ТУРНАМЕНТ КАП (TOURNAMENT CUP) - насадка, яка блокує регулятор швидкості. Застосування в основному визначено турнірними правилами.

Кутовий ключ - шестигранні ключі-викрутки для регулювання швидкості та розбирання багатьох моделей маркерів.

ФІДЕР (FEEDER) - те саме, що й ЛОАДЕР

ФІДЕР З мішалкою має вбудований електромоторчик і інфрачервоний датчик знаходження кульки в подачі. Якщо кулі в лоадері заклинюють і не подаються, то спрацьовує датчик і мішалка "струшує" вміст лоадера.

ФІКСАТОР КУЛИ - пристрій, що перешкоджає подачі більше однієї кулі за раз.

ФІЛЬТР - елемент, що захищає систему від попадання бруду всередину та від руйнування прокладок.

ФОСТЕР (FOSTER) - тип з'єднання з кульковим замиканням, що дозволяє швидко підключати та відключати від'єднувати газові шланги.

ФОСТЕР З КЛАПАНОМ - має вбудований клапан, що автоматично перекриває подачу газу при від'єднанні шланга.

ФПС - абревіатура "фут на секунду", основна одиниця виміру швидкості кулі. 1 фпс приблизно дорівнює 0.3 метри за секунду.

ХАРНЕС (HARNESS) - обвіска, що носиться на поясі, з комірками для туб і/або балона

ЦАНГУ – деталь маркера, що служить для кріплення на ній фідера та подачі куль з нього в зарядну камеру. Цанга із затискачем - сам затискач може бути цанговим (пелюстки з поворотним кільцем), важільним (стяжка хомута важелем з ексцентриком), болтовим і т.п. Для надійної фіксації фідера на маркері.

ХОППЕР (HOPPER) - те саме, що й ФІДЕР.

ЦІВ'Я - накладка для утримання другою рукою в передній частині зброї

ШЕРИДАН (SHERIDAN) - тип маркера (заснований на конструкції фірми Шерідан) па паралельним компонуванням - болт зверху, штовхач і клапанна система - знизу.

ШРЕДЕР (SHREDER) - величезний моторизований фідер аж із двома батарейками, в який можна засипати чи не тонну куль.

ШТОК КЛАПАНУ - при натисканні на нього клапан відмикається і відбувається скидання тиску.

ШОМПОЛ ДУЛЬНИЙ - вставляється в дуло і витягується назад.

ШОМПОЛ НАСКРОЗНИЙ - протягується через дуло і казенну частину маркера наскрізь.

ШТІФТ - кріпильна безрізьбова деталь маркера, що вибивається при розбиранні.

ЕКОНОМІЧНІСТЬ - розраховується в залежності від кількості пострілів, які той або інший маркер може зробити на однаковій кількості газу.